meta_pixel
Tapesearch Logo
Log in
The Best One Yet

🥑 “Guac size matters” — Chipotle’s dessert add-on. YouTube’s shade-throwing. Pollen’s Bieber-fest.

The Best One Yet

Nick & Jack Studios

News, Business

4.7 • 9.5K Ratings

🗓️ 28 April 2022

⏱️ 19 minutes

🧾️ Download transcript

Summary

Get this: 50% of Chipotle orders include guac (which is extra), so their next innovation isn’t another big protein, it’s little extras (#dessert). YouTube’s throwing shade at TikTok while it’s zucking TikTok. And Pollen just raised $150M to Bieber-fy your group festival trip. $CMG $GOOG Follow us on Instagram, Twitter, and Tiktok: @tboypod And now watch us on Youtube Want a Shoutout on the pod? Fill out this form Got the Best Fact Yet? We got a form for that too Learn more about your ad choices. Visit podcastchoices.com/adchoices

Transcript

Click on a timestamp to play from that location

0:00.0

This is Nick, this is Jack.

0:02.3

It's Thursday, the new Friday, April 28th, and today's pod is the best one yet.

0:07.9

For our first story, Chipotle CEO only cares about three things right now.

0:12.2

Gwark? Yep.

0:13.3

K-so, and Flaun.

0:15.3

It's not the size that counts, it's how you order it.

0:18.1

For our second story, Google's earnings were all about YouTube, and they really, really,

0:23.6

didn't want to talk about that one competitor.

0:26.0

Tick, don't say it!

0:27.7

Is it you talk or is it tick-to?

0:30.2

For our third and final story, it's Pauline.

0:32.3

They just raised $150 million to get you front row seats at your next group vacation.

0:38.1

Jack, the future of vacation is travel entertainment.

0:42.0

But before we get that wonderful mix, fantastic mix for a new Friday, Jack.

0:46.0

Let's take a moment to appreciate the pineapple, which is a pine cone that wants a lot of attention.

0:51.5

Jack, it's honestly a more glamorous fruit on the inside because you get that bite of

0:54.9

like tardy sweetness.

0:55.9

It always makes my tongue numb. It's charming.

0:57.9

Now, a whole pineapple cost about $4 at a grocery store.

1:01.1

But Jack, how much will you ring it up on a pineapple 300 years ago?

1:04.1

It used to cost $8,000.

1:06.9

$8,000, according to T-boy Listener Ryan Edwards from New York who sent this into us.

...

Please login to see the full transcript.

Disclaimer: The podcast and artwork embedded on this page are from Nick & Jack Studios, and are the property of its owner and not affiliated with or endorsed by Tapesearch.

Generated transcripts are the property of Nick & Jack Studios and are distributed freely under the Fair Use doctrine. Transcripts generated by Tapesearch are not guaranteed to be accurate.

Copyright © Tapesearch 2025.