meta_pixel
Tapesearch Logo
Log in
Life Kit

How to save big on groceries

Life Kit

NPR

Health & Fitness, Self-improvement, Kids & Family, Education, Business

4.33.9K Ratings

🗓️ 12 May 2025

⏱️ 19 minutes

🧾️ Download transcript

Summary

Groceries aren't cheap, but there are ways beyond just looking for sales to make budget meals. To help cut down your grocery bill, we have practical tips for saving money on the food you cook at home. This episode original published May 30, 2023.

Learn more about sponsor message choices: podcastchoices.com/adchoices

NPR Privacy Policy

Transcript

Click on a timestamp to play from that location

0:00.0

tariffs, recessions, how Colombian drug cartels gave us blueberries all year long,

0:06.9

that's the kind of thing the Planet Money podcast explains.

0:10.5

I'm Sarah Gonzalez, and on Planet Money, we help you understand the economy

0:13.9

and how things all around you came to be the way they are.

0:17.7

So you know.

0:20.3

Listen to the Planet Money podcast from NPR.

0:23.3

You're listening to Life Kit from NPR.

0:26.9

Hey, everybody, it's Mariel.

0:29.5

Take a moment and think about the last thing you cooked.

0:32.8

How much do you think the carrot in that recipe cost?

0:35.7

What about the three cups of vegetable broth? Beth Mansell could

0:41.2

actually answer that question. She's the founder of budgetbites.com, a recipe website for folks

0:46.6

with small budgets. She studied nutritional science in college, and she learned this costing method

0:52.2

in her classes. So it's a technique that you will find a lot

0:55.9

in food service operations like restaurants and cafeterias. She says you figure out the price of that

1:01.1

carrot, add it to the cost of all the other ingredients in the recipe, and then divide it by the number

1:06.1

of serving so you know how much each of your meals is costing. Beth says when you do this, you start to notice patterns.

1:13.0

For instance, her recipe for lentil bolognays costs $1.40 per serving.

1:18.8

It's hard to get a meal that cheap at a restaurant.

1:21.0

But some of the components are way cheaper than others.

1:24.1

Like one carrot, $0.15.

1:26.4

One cup of red lentils, $ cents. Half a cup of walnuts,

...

Transcript will be available on the free plan in 10 days. Upgrade to see the full transcript now.

Disclaimer: The podcast and artwork embedded on this page are from NPR, and are the property of its owner and not affiliated with or endorsed by Tapesearch.

Generated transcripts are the property of NPR and are distributed freely under the Fair Use doctrine. Transcripts generated by Tapesearch are not guaranteed to be accurate.

Copyright © Tapesearch 2025.